Máte-li zahrádku a děláte-li vše pro zlepšení růstu rostlin, jistě používáte i hnojiva. Vyznáte se v různých druzích hnojiv? Víte po jakém sáhnout, aby nejlépe vyhovovalo vašemu účelu?
O hnojivech
Co víte o zahradních hnojivech, trávníkovém hnojivu, průmyslovém hnojivu či organickém hnojivu? Vyznáte se v této oblasti, nebo byste se rádi dozvěděli alespoň základní informace? Přibližme si hnojiva alespoň ve stručnosti.
Hnojiva se používají pro zlepšení růstu rostlin. Jde o různé směsi, které se od sebe liší v četných aspektech. Základem každého hnojiva jsou tři biogenní prvky, konkrétně jde o dusík (podporuje růst), fosfor (důležitý pro kořeny) a draslík (podporuje kvetení a zrání plodů). Jsou v různém poměru podle toho, o jaké jde hnojivo. Dále ještě obsahuje sekundární biogenní prvky, vápník, hořčík a síru, a v některých druzích můžete najít i další stopové prvky.
Druhy hnojiv
Hnojiva můžeme dělit podle různých parametrů. Jedním z nich je účel, na který se využívají. Mezi nejčastěji využívaná patří zahradní hnojiva. Mohou se používat k záhonům se zeleninou, zahradním plodinám, okrasným i ovocným dřevinám atd. Neméně rozšířené je i trávníkové hnojivo. S ním dodáte trávníku živiny, které jsou zapotřebí pro vytvoření hustého a pěkně zeleného trávníku.
Rozdělujeme je také na anorganická a organická hnojiva. Organická hnojiva neboli statková hnojiva obsahují výkaly chovných zvířat, ale také rostlinné zbytky. Tvoří je komposty, sláma, zelené hnojení atd. Anorganická hnojiva jsou průmyslově vyrobená hnojiva.
Průmyslová hnojiva jsou uměle vytvořená a prodávají se v různých formách, především v prášku, granulích, tabletách, tyčinkách či v tekuté podobě. Průmyslová hnojiva se neliší jen formou, ale i konkrétním využitím.