Plánujete prodat svou nemovitost, ale nejste si jisti právní stránkou, která souvisí s konkrétními smlouvami? V tomto směru vám poradíme, jak se vyznat v jednotlivých smlouvách a na co si dát pozor. Dané informace je samozřejmě ideální načerpat ve chvíli, kdy nemovitost prodáváte bez realitky a nemáte tak možnost nechat si smlouvy bezplatně vypracovat.
Co je rezervační smlouva?
Tou první smlouvou se kterou se zcela určitě setkáte je smlouva rezervační. Ta chrání jak vás jako prodejce, tak i případného kupujícího. Je podmíněna složením zálohy, kterou pokud z prodeje sejde, můžete využít na pokrytí vašich nákladů. Naopak kupující má podpisem smlouvy jistotu, že nemovitost prodáte jemu, nikoliv jinému zájemci.
Smlouva o smlouvě budoucí
I tento dokument je jednou z nezbytností, pokud chceme projít celým procesem úspěšnou cestou. V podstatě je jakýmsi mezi-bodem mezi skutečnou kupní smlouvou. Pro její získání, stejně jako pro získání předchozí varianty je vhodné projít dostupné vzory smluv.
U této konkrétní je třeba myslet na to, že zavazuje obě smluvní strany k tomu, aby v konkrétní lhůtě skutečně uzavřeli platnou kupní smlouvu. A to za podmínek, které jsou uvedeny právě v této smlouvě – zvláště, pokud se jedná o různá netradiční nebo specifická ujednání.
Kupní smlouva
Poslední dokument, který již jasně definuje, kdo se stává novým majitelem nemovitosti, domu, bytu nebo zahrady. Kupní smlouva by měla odpovídat tuzemským zákonům, ale stejně tak by měla obsahovat vše, na čem se smluvní strany dohodly.
Samozřejmě problematika smluv může být poměrně náročná, ne vždy je od věci využít profesionální pomoci. V tomto směru určitě přijdou vhod služby webu realitnirevoluce.cz, který se zaměřuje na možnost snadného nákupu či prodeje nemovitostí, ale stejně tak i na služby v oblasti financování nebo pro nás důležitého práva.