Češi mají v třídění odpadu velmi dobré výsledky. A svou tradici zde má také třídění kovů. Za staré okapy, kovové ploty, kovové tyče, plechovky od potravin či nádoby od kosmetiky je možné dokonce získat peníze navíc. Stačí je donést do sběrny kovového odpadu.
Každá domácnost bez výjimky produkuje také kovy. Jsou to například nápojové plechovky, konzervy atd. Chcete, aby i kovy sloužily dále a zlevnila se tak výroba kovových produktů? Vyčleňte si doma bedýnku také na kov a až ho bude více, odneste ho do sběrny s výkupem kovového odpadu (viz: http://www.tsrcr.cz/nase-sluzby/srot/).
Třídění hliníku
Z hliníku jsou klasicky vyráběny například plechovky od piva a některá víčka od jogurtů. Výroba hliníku je však neekologická, a proto tím, že ho budeme třídit, pomůžeme šetřit naše životní prostředí. Z hliníku je vyrobeno například některé nádobí, příbory atd. To vše je možné donést do sběrny druhotných surovin. Zeptejte se však předem v konkrétní sběrně, zda hliník vykupují.
Železo
Foto: Pixabay.com
Sběrny vykupují samozřejmě také železo. To od hliníku rozeznáte označením FE. Železo se také snadno přichytí k magnetu, oproti tomu hliník na magnety vůbec nereaguje.
Co do sběrny nepatří
Do sběrny druhotných surovin však některé zdánlivě kovové předměty nepatří. Ušetřete si raději cestu s nápojovými kartony, víčky od zavařenin, obalů od tavených sýrů a čokolád atd. V mnoha případech se totiž buď nejedná o kov, nebo je ho v obalu obsaženo velmi málo a jeho recyklace se zkrátka nevyplatí.
TSR Czech Republic s.r.o.
Máte ve vaší domácnosti kovový odpad, který už stojí za to donést do sběrny, která se zabývá výkupem kovového šrotu třeba na http://www.tsrcr.cz/nase-sluzby/srot/ a kovového odpadu? Odneste ho například do některé z poboček společnosti TSR Czech Republic s.r.o., které se nachází po celé ČR. Počítejte však s platbou převodem. Od roku 2015 už totiž sběrny nesmí za kov platit v hotovosti.