Fasádní barvy jsou nedílnou součástí celistvého vzhledu vašeho rodinného domu, ale i dalších neméně důležitých stavení. Moderní doba nám nabízí velké množství rozmanitých variací, a právě z těchto důvodů se mnozí před samotným výběrem na malou chvíli zarazí. Fasádní barvy jsou na našem trhu rozděleny podle charakteristických vlastností a způsobu aplikace. Pojďme se společně podívat na tuto oblast z trochu bližšího pohledu a objasněme si jednotlivé skupiny.
Silikátové fasádní barvy
Tyto fasádní barvy jsou ve své podstatě tekutým draselným sklem a syntetickou pryskyřicí. Tato nátěrová hmota je velmi kvalitní. Aplikuje se zejména na takovém povrchu, který je starý a předpokládá se u něho výskyt vyšší vlhkosti. Skvěle proniká do podkladu a je dokonce schopna se spojit s minerálním podkladem.
Akrylátové fasádní barvy
Tato specifická skupina je charakteristická svou vysokou odolností vůči silným dešťům, ale i proti agresivní průmyslové atmosféře. Mezi další pozitivní vlastnosti řadíme paropropustnost a stálobarevnost. Tyto fasádní barvy jsou vhodné pro tvrdší povrchy.
Fasádní barvy na bázi silikonových pryskyřic
Zde nalezneme fasádní barvy, které se vyznačují skvělou paropropustností, právě proto se nejčastěji používají na sanačních omítkách a nestálých, alkalických podkladech. Vynikají dlouhou životností a dají se zároveň omývat.
Pokud stojíte na samotném počátku rozhodování a nejste si výběrem jisti, dokonce ani odstínem, tak využijte následujícího návodu. Nemusíme zdůrazňovat, že fasádní barvy vypadají úplně jinak na vzorníku, než ve skutečnosti, proto je důležité počítat i s podkladem. Jinak se bude chovat barva na polystyrenu, než na minerální vatě. Taktéž je dobré vědět, že tmavší odstíny omítky pohlcují daleko více tepla ze slunečního záření. To má negativní vliv na povrch celé fasády. Noční mrazy a náhlé denní slunce může vytvořit nepatrné trhlinky, či praskliny.