Většinou kruté zimní období dává střechám zabrat, přičemž sníh a mráz potvrdí, zda je nejvyšší čas na opravu střechy. Ovšem kompletní výměna střechy se může vyšplhat i na více než sto tisíc korun. Záleží na ploše. Jelikož se jedná o poměrně nákladnou záležitost, neměli byste nechat nic náhodě a měli byste vybrat nejlepší krytinu, jakou současný trh nabízí.
Jakmile si budete sepisovat seznam, co všechno je nezbytné koupit pro výměnu střechy, abyste si udělali představu o tom, na kolik vás zhruba renovace vyjde, potom myslete i na další prvky, nikoliv pouze na střešní krytinu. Dále budete potřebovat i krajové či odvětrávací tašky, větrací komínky, ba dokonce i zábrany proti sesuvu velkého množství sněhu, což může být pro kolemjdoucí i pro vás nebezpečné.
Ještě před pokládáním střešní krytiny je nezbytné zkontrolovat, v jakém stavu jsou podstřešní trámy. Odborníci doporučují, aby byly trámy, pokud jsou v pořádku, ošetřeny vhodnou chemií, která je ochrání před dřevokazným hmyzem a plísněmi. Určitě si na kontrolu trámů zavolejte řemeslníka, který dokáže odhadnout, zda je potřeba trámy vyměnit či nikoliv.
Credit: http://www.creaton.cz
Střešní krytina záleží i na sklonu střechy
Důležitým parametrem při výběru střešní krytiny je sklon střechy. Obecně se doporučuje, že pokud je sklon střechy menší než dvacet stupňů, měli byste se vyhnout páleným taškám. Alternativou jsou břidlice, šindel, vláknocementové desky či krytina z pozinkovaného plechu. Aktuálně se nabízí spousta možností, stačí si pouze vybrat, nebo si nechat poradit od specialisty.
Oblíbená je stará dobrá klasika z hlíny
Pokud preferujete tradiční střešní krytinu, nabízí se vám ta z pálené hlíny či betonu. Obrovskou výhodou je, že výrobci nabízí širokou paletu barev, a tak barvu střechy můžete dokonale sladit s barvou fasády. U pálených tašek vévodí klasická červená barva, přičemž velkou roli hraje zejména pořizovací cena, a tak se majitelé domů uspokojí raději se základním odstínem červené, aby nemuseli připlácet nic navíc. Pro náročnější klientelu je připravena glazura a engoba.
Při výměně střešní krytiny v horských oblastech byste neměli na materiálu šetřit, protože v horách jsou střechy zatěžovány nárazy větru, dešti a poměrně velkou vrstvou sněhu. Uplatnění si v takových případech nachází lehké krytiny z lepšího eternitu či ocelového plechu. Dnešní trh nabízí spoustu možností, přičemž velice oblíbená je kvalitní střešní krytina od CREATON.
Betonové tašky konkurují těm páleným
Do popředí se prodírají tašky z betonu, které jsou opět k dostání v mnoha barevných variantách. Používají se u střech, jejichž sklon je sedm a více stupňů. Betonové tašky se vyznačují hned několika přednostmi, díky kterým se stávají největšími konkurenty pro pálené tašky. Jelikož jsou hloubkově chráněné, dokážou odolávat extrémním vlivům okolního prostředí.
I když na první pohled betonové tašky vypadají mohutně, není pravda, že je střecha potom těžší. Je to pouze mýtus, kterému většina lidí věří, a tak se potom bojí, že by jim betonová střecha spadla na hlavu.
Další materiály střešní krytiny
V minulosti si přední postavení držel dřevěný šindel, na který nedají někteří lidé dopustit dodnes. Dřevěný šindel je trochu dražší varianta, ale pyšní se perfektními tepelně izolačními vlastnostmi, mrazuvzdorností a odolností vůči větru. Dále mohou být šindele asfaltové či plastové. Ale ty už nejsou tak rozšířené jako výše uvedené materiály.
Doporučení závěrem. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti s výměnou střechy, raději přenechejte práci odborné firmě, která vám tak ušetří nejen čas, ale také nervy a peníze. V případě, že by byla střecha špatně položená, by se vám objevily další a další investice do oprav, což rozhodně nechcete.